Green Lean - strona startowa
Green Lean - english Green Lean - polska Green Lean - russian Green Lean - download

Green Lean

Green Lean to robocza nazwa autorskiego opracowania metodologii stanowiącej adaptację technik Lean Manufacturing do potrzeb ochrony środowiska. Metodologia ta jest wynikiem prac opartych na doświadczeniach i obserwacjach funkcjonowania systemu Lean Manufacturing oraz ISO 14001 na wydziale produkcji firmy Apator Metrix. Punktem wyjścia było założenie, że tak jak w zestawieniu ISO 9001 do Lean Manufacturing - gdzie ISO podkreśla podejście procesowe i daje ogólne wytyczne a Lean dostarcza konkretnych technik dla doskonalenia efektywności procesów, tak Green Lean ma dostarczać efektywnych technik będących odpowiedzią na wytyczne ISO 14001. Niestety mimo, że „czysty” Lean Manufacturing kładzie duży nacisk na walkę ze stratami przez co pośrednio poprawia otoczenie, jednak nie eksponuje bezpośrednich zależności ze środowiskiem.

Pomysł zrodził się wówczas gdy podczas prac wydziału produkcji nad doskonaleniem procesów ochrony środowiska kierownictwo wydziału zwróciło uwagę na dwie zależności, tj: gdy wprowadzane są narzędzia skoncentrowane wyłącznie na ochronie środowiska to wiążą się one przede wszystkim z kosztami a to z kolei działa demotywująco, natomiast gdy spojrzymy na ekologie przez pryzmat Lean Manufacturing, to „szczupłe” zarządzanie z uwzględnieniem elementów ekologicznych przynosi korzyści zarówno firmie jak i środowisku. Na przełomie roku 2013/2014 powołano zespół w skład którego weszli Dariusz Kobiela. Marcin Sawczuk. Piotr Matczak, Marcin Ormianin i rozpoczęto prace związane z formułowaniem metodologii oraz typowaniem praktycznych rozwiązań i praktyk wdrożeniowych. Zespół zaadoptował, zmodyfikowany na własne potrzeby zastaw instrumentów zaproponowanych przez agencję federalną Stanów Zjednoczonych działającą w celu ochrony zdrowia ludzkiego oraz ochrony środowiska - The Environmental Protection Agency w skrócie EPA. Agencja ta na bazie swoich doświadczeń opracowała zestaw narzędzi[1] pozwalających wykorzystać sesje Kaizen, 6S (5S + BHP) oraz mapowanie strumienia wartości do ochrony środowiska. Postanowiono, że połączenie ze sobą pozornie niespójnych celów jakimi są ekologia oraz obniżanie wydatków będzie zrealizowane poprzez wzięcie tego co najlepsze z narzędzi sformułowanych przez EPA oraz z własnych doświadczeń w funkcjonowaniu Lean i systemu ochrony środowiska opartego na ISO 14001 w Apator Metrix. Działania zespołu pozwoliły na wypracowanie nowej formuły Lean w zakresie ekologii nazwanej roboczo „Green Lean”.

Metodologia wdrożenia „Green Lean” w ogromnym skrócie polega na zidentyfikowaniu podstawowych obszarów działalności wydziału w których efektywne wykorzystywanie zasobów przyczyni się do ochrony środowiska. W obszarach poszczególne procesy, operacje czy media zostają zmapowane i rangowane po czym elementy o największym oddziaływaniu na środowisko i koszty zostają redukowane w pierwszej kolejności. Ważne aby pamiętać o spełnianiu podstawowej zależności którą przejął zespół wdrożeniowy tj. że w parze z działaniami na rzecz ochrony musi iść obniżka kosztów.

Jednym z pierwszych elementów realizacji projektu jest zmniejszenie ilości odpadów na wydziale Obróbki Plastycznej. Mniej odpadów przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na materiał. Pomijając obniżenie kosztów materiałowych oznacza to zmniejszenie emisji spalin przez dostawcę materiału, transport wewnętrzny oraz odbiorcę odpadów. W tym wypadku działania obejmują redukcję odpadów poprzez zastąpienie arkuszy blachy kręgami o odpowiedniej szerokości i zamianie dotychczas stosowanych nożyc na odwijak, prościarkę i gilotynę. Zmiana ta poza zmniejszeniem ilości odpadów, przyczyni się dodatkowo do zmniejszenia buforów, skrócenia czasu operacji oraz zaoszczędzenia wymaganej powierzchni. Mniejsza powierzchnia potrzebna do wykonania operacji cięcia oznacza natomiast niższe zapotrzebowanie na energię wymaganą np. do ogrzania oraz oświetlenia. W sferze kosztowej projekt przyniesie oszczędności ok. 15 tyś miesięcznie. Zespół opracował też znak graficzny dla projektu, który ma promować działania i inicjatywy proekologiczne.

Wprowadzenie metodologii Green Lean w firmach minimum na poziomie stanowiskowym obligować będzie do posługiwania się logiem Green Lean dostępnym na podstronie.

Zespół gotowy jest podzielić się swoimi doświadczeniami - napisz!.













[1]http://www.epa.gov/lean/environment/toolkits/index.htm









2014 - Marcin Ormianin